Strona główna | Ludzie| Historia | Texty | Download | Galeria | Linki | Kontakt

 

Strona główna Historia Ludzie Galeria Download Texty Linki KontaktRymań :

 

Historia :

*O.K.W*

Kapela powstała w Rymaniu, bo stąd pochodzi 2/3 naszej kapeli (a początkowo nawet cały skład) i klimat był jakiś specjalny, się znaczy do grania punka i punkowego myślenia odpowiedni. O.K.W istnieje od 1986 roku - lipiec był cy cuś, jak wzięliśmy się za zdobywanie gitar i oczywiście za granie. Było ciężko - żadnych wzorów, słaby sprzęt itd. Ale się nie łamaliśmy - pierwszy materiał "Praca - dom" nagraliśmy w październiku 1988 r. w GOK Rymań -  w nakładzie ograniczonym do paru kumpli.

Potem były 3 dema: najpierw wydane w 1989 r. -pod różnymi tytułami (np."To nie sen") -jakimś cudem dotarło w wiele dziwnych i niespodziewanych miejsc w Polsce i zagranicą, potem była "Nasza muzyka ludowa" (1991 r.) - na którym udzielaliśmy się jeszcze w dwóch jajarskich bojsbendach: antywałęsiarskim "Ulrichu von Schtabie" zainicjowanym przez Gebelsa i niby-zimnofalowym Puskoskeske. Trzecie demo zwało się   "Polityka ?" i zostało nagrane w sierpniu 1992 r. z nowym bębniarzem - Mają (w składzie do połowy 2001 r.), przed którym w O.K.W młócili: Waluś, Wojtas, Darkins (Doktore) i Karnol.

 

Gdzieś tam w międzyczasie wypuściliśmy jako O.K.W Tapes składak ("Nam potrzebna jest rewolucja" - 1989 r.) z kapelami PSY WOJNY, O.T.D.S., CZERWONA CHORĄGIEWKA, KARA ŚMIERCI i  J-24, split z punkową wtedy Czerwoną Chorągiewką. Przez ok. 2 - 3 lata mieliśmy problemy z obsadą bębnów (w 1995 r. na chwilę na gary wrócił Doktore), ale skończyło się to w 1997 r. wraz z powrotem kombinującego w w kapeli metalowej Mai. Rok później wydaliśmy materiał koncertowy "Lajw In Koszalin 8.05.1998" (możesz go znaleźć w sieci p2p (eMule)), a w roku 2000 materiał studyjny "Tu był las" (też dostępny w eMulu). W lipcu 2001 zniknął nam z radarów dotychczasowy bębniarz, a od września za perkusją zasiadł (miejmy nadzieję, dożywotnio) Gospi.
OKW compil

Zagraliśmy sporo koncertów w różnych dziwnych miejscach - m. in. w Lubieszewie - Festiwal Pokoju`89, Poznaniu, Rymaniu, Węgorzewie, Świdwinie, Bytowie, Trzebiatowie, Toruniu, Ustce, Gryficach, Stargardzie Szczecińskim, Słupsku, Karlinie, Koszalinie, Warszawie, a najlepiej grało się (kiedyś) w kołobrzeskiej Latarni i u Lenina w garażu (Koszalin), to były takienajbardziej swojskie klimaty.

Granie pankoskich dźwiękuf i spotkania z kumplami to je to, co nas kręci i zapewnia dobrą zabawę. Nie chce nam się robić łokciami w punkowym ani żadnym innym "szołbiznesie", stąd nie jesteśmy specjalnie aktywni, jeśli chodzi o koncerty, jeśli się da, to gramy, na kasę nie polujemy.

*******************

Robiliśmy też 2 pisma tzw. ziny. Najpierw był to muzyczny punk zine "Skarpeta", którego wydaliśmy 6 numerów. Początkowo traktowaliśmy to jak "sztukę dla sztuki", dopiero ostatnie numery (zawierające m.in. autoryzowany wywiad z Dezerterem i artykuł o kapeli AGATHOCLES - nadesłany przez tą kapelę), z powodzeniem rozeszły się po kraju. Następnie, żeby nudno nie było, wzięliśmy się za skręcone pismo dla młodzieży niezrównoważonej i ćwierćinteligentów, nieregularnik duszpasterski o nazwie "Franka Skariepata", który z wielkim zaangażowaniem odnosi się do problemów egzystencjonalnych skorków i jeży, głosi prawdę o bananiarstwie i skwarkach sojowych, gromi kapitalistyczną przemoc wobec much bydlęcych, mówi również odważnie o przekrętach i wykrętach, które mamy na myśli, kasowaniu Batmana w bierki, przewracankach brazylijskich i innych ważnych aktualnie rzeczach. Oczywiście nie może zabraknąć też przygód Franki Skariepaty z domu Sztyrlic. "Franka" aktualnie na emeryturze, ale powstała stronka prezentująca jej przygody. Link - być może aktualny - znajdziecie gdzieś nanaszej stronie.


23 lipca 2005 postanowiliśmy przerwać wreszcie przydługie milczenie i zagraliśmy w Rymaniu koncert dla starych kumpli, pierwszy raz z Gospim. Minął rok i 1 lipca 2006 znowu zrobiliśmy imprezę "ogrodową" w Rymaniu, było na tyle  dobrze, że "z marszu" nagraliśmy nowy materiał "Teraz chodzi" (Lajw in Rymań 1.07.2006). Od tej pory znowu się kręci! Zagraliśmy z paroma fajniackimi kapelami, jak chociażby WC, FORT BS czy ZERO (patrz: galeria) i co najważniejsze -  dalej jest jazda! A resztę to już widać i słychać na stronie głównej!.

 

dingher 2007 & design by Sliffka

Zine muzeum :

Franka Skariepata :